EDITOR: Brian Reed-Baiotto

Call 626-737-8486 Ext. 8

Email Brian@PasadenaNowMagazine.com


  • Weekly High School Sports Schedule, December 11-16

    Monday:
    Girls Basketball: Flintridge Prep at Westridge at 5
    Girls Basketball: Mayfield vs Edgewood at Artesia Tourney at 4:30
    Girls Basketball: Maranatha at AGBU at 4
    Girls Basketball: Firebaugh at Marshall at 4:45
    Boys Basketball: Firebaugh at Marshall at 7
    Girls Soccer: Pasadena at Burbank at 3:30
    Girls Soccer: Chadwick at Poly at 3:15

    Tuesday:
    Girls Basketball: Mayfield at Poly at 3:30
    Boys Basketball: Culver City at Maranatha at 7
    Boys Soccer: Poly at Maranatha at 5:30
    Boys Soccer: Flintridge Prep at Temple City at 3
    Boys Soccer: San Marino at Marshall at 3:30
    Girls Soccer: Bishop Amat at Flintridge Prep at 5:30
    Girls Soccer: FSHA at Westridge at 3:30
    Girls Soccer: La Salle at Notre Dame at 5

    Wednesday:
    Girls Basketball: Rio Hondo Prep at Westridge at 5
    Girls Basketball: La Puente vs Mayfield at Artesia Tournament at 4:30
    Girls Basketball: Marshall at Muir at 3:30
    Girls Basketball: Ribet Academy at Blair at 7
    Boys Basketball: YULA at Marshall at 7
    Boys Soccer: Alhambra at Pasadena at 3:15

    Thursday:
    Girls Basketball: Saddleback vs Mayfield at Artesia Tournament at 6
    Girls Basketball: FSHA at Maranatha at 5:30
    Boys Basketball: Perth, Australia vs Poly at Trinity College at 6:30
    Boys Soccer: La Salle at San Marino at 5
    Boys Soccer: Marshall at Alhambra at 3:15
    Girls Soccer: Marshall at Pasadena at 3:30
    Girls Soccer: Chadwick at Westridge at 6:15
    Girls Soccer: Mayfield at Poly at 3:15
    Girls Soccer: San Marino at La Salle at 3:30

    Friday:
    Girls Basketball: Poly at Monrovia at 3:30
    Girls Basketball: Flintridge Prep at South Pasadena at 5
    Girls Basketball: Marshall at Blair at 5:30
    Boys Basketball: Marshall at Blair at 7
    Boys Basketball: La Salle at Crenshaw at 7
    Boys Basketball: Rosemead at Poly at 6:30
    Boys Soccer: Maranatha at La Canada at 5
    Boys Soccer: Pasadena at Flintridge Prep at 3:30
    Boys Soccer: Muir at Hoover at 3:30

    Saturday:
    Boys Soccer: La Salle at Pasadena at 11 a.m,
    Boys Basketball: North Hollywood vs St. Francis at San Fernando Tourney at 6

     

     

     

     

     

  • Boys Basketball Standings Through December 10

    Mission League:
    Crespi (9-1)
    Harvard-Westlake (8-1)
    Notre Dame (6-1)
    Loyola (6-2)
    St. Francis (3-1)
    Alemany (5-2)
    Chaminade (3-2)

    Mission Valley League:
    Mountain View (3-4)
    Arroyo (3-5)
    El Monte (3-5)
    Marshall (1-2)
    South El Monte (2-4)
    Gabrielino (2-4)
    Rosemead (1-3)

    Olympic League:
    Valley Christian (5-1)
    Maranatha (2-2)
    Heritage Christian (2-3)
    Whittier Christian (3-5)
    Village Christian (0-6)

    Pacific League:
    Glendale (5-0)
    Burbank (4-1)
    Pasadena (3-1)
    Burroughs (6-2)
    Muir (2-2)
    Crescenta Valley (2-2)
    Hoover (3-5)
    Arcadia (0-0)

    Prep League:
    Poly (4-1)
    Rio Hondo Prep (4-1)
    Chadwick (3-1)
    Flintridge Prep (3-4)

    Rio Hondo League:
    Blair (4-1)
    Monrovia (4-2)
    San Marino (5-3)
    La Canada (3-2)
    Temple City (3-2)
    South Pasadena (4-3)

     

     

     

     

     

  • CIF Boys Basketball Polls Through December 11

    Division 1:
    1- Bishop Montgomery
    2- Mater Dei
    3- Sierra Canyon
    4- Damien
    5- Santa Margarita
    6- Etiwanda
    7- Corona Centennial
    8- St. John Bosco
    9- Chino Hills
    10- Crespi
    11- Oak Park
    12- Harvard-Westlake
    13- Long Beach Poly
    14- Roosevelt
    15- Pasadena
    16- Redondo Union

    Division 2AA:
    1- Canyon
    2- Colony
    3- Capistrano Valley
    4- Rancho Cucamonga
    5- Los Altos
    6- Crossroads
    7- Brentwood
    8- Calabasas
    9- Beverly Hills
    10- Mayfair
    11- Aliso Niguel
    12- Corona del Mar
    13- Notre Dame
    14- Upland
    15- Camarillo
    16- Campbell Hall

    Division 2A:
    1- Rancho Christian
    2- Los Osos
    3- Riverside Poly
    4- Trabuco Hills
    5- San Marcos
    5- Cerritos Valley Christian
    7- Walnut
    8- La Salle
    9- Great Oak
    10- Vista Murrieta
    11- Downey
    12- St. Bernard
    13- Tesoro
    14- West Ranch
    15- Newport Harbor
    16- Oaks Christian
    16- Mission Prep

    Division 3AA:
    1- St. Anthony
    2- Laguna Beach
    3- St. Francis
    4- Rancho Mirage
    5- Long Beach Wilson
    6- St. Paul
    7- Saddleback Valley Christian
    8- West Torrance
    9- Schurr
    10- Ocean View
    11- Crean Lutheran
    12- Knight
    13- Twentynine Palms
    14- University
    15- Burroughs
    16- Leuziner

    Division 3A:
    1- Notre Dame (Riverside)
    2- AB Miller
    3- Glendale
    4- Diamond Ranch
    5- Bishop Amat
    6- Newbury Park
    7- Marina
    8- Buena
    9- Culver City
    10- Glendora
    11- Blair
    12- Temescal Canyon
    13- Palm Springs
    14- Murrieta Mesa
    15- La Habra
    16- San Dimas

    Division 4AA:
    1_ Burroughs Ridgecrest
    2- San Luis Obispo
    3- Keppel
    4- El Segundo
    5- Hillcrest
    6- Pacifica
    7- Woodcrest Christian
    8- Artesia
    9- Antelope Valley
    10- Rowland
    11- Heritage
    12- Quartz Hill
    13- Alhambra
    14- Santiago
    15- Compton Centennial
    16- Dana Hills

    Division 4A:
    1- Rolling Hills Prep
    2- Mary Star of the Sea
    3- Valley Torah
    4- Hesperia Christian
    5- Pasadena Poly
    6- Pomona
    7- Ontario
    8- Desert Hot Springs
    9- Executive Prep of Finance
    10- Rio Mesa
    11- Bell Gardens
    12- Shadow Hills
    13- Palmdale
    14- Chadwick
    15- Aquinas
    16- Salesian

    Division 5AAA:
    1- Malibu
    2- Providence
    3- Garden Grove
    4- Buckley
    5- Santa Clarita Christian
    6- Rio Hondo Prep
    7- Orange Vista
    8- Orange
    9- Pacifica
    10- La Quinta
    11- Ontario Christian
    12- Fairmont Prep
    13- Santa Maria
    14- Arrowhead Christian
    15- Don Bosco Tech
    16- Estancia

    Division 5AA:
    1- Pilibos
    2- Providence
    3- Nogales
    4- Foothill Tech
    5- Webb
    6- De Toledo
    7- Southlands Christian
    8- Big Bear
    9- Edgewood
    10- Pacifica Christian
    11- Upland Christian
    12- Bassett
    13- AGBU
    14- Century
    15- El Monte
    16- Calvary Chapel Downey

    Division 5A:
    1- Duarte
    2- Tarbut V Torah
    3- Calvary Baptist
    3- Santa Monica Academy
    5- Ambassador
    6- Pilgrim
    7- Acaciawood Academy
    8- CSDR
    9- Avalon
    10-Wildwood
    10- Westmark
    10- Nuview Bridge
    13- St. Michael’s Prep
    14- Da Vinci
    14- Environmental Charter
    16- Dunn
    16- Calvary Christian

Latest News

About Us

Pasadena Sports Now reports on every intramural sport for all Pasadena high schools. We cover both boys and girls teams. It is published by: Editor is Brian Reed-Baiotto

Contact

540 Orange Grove Circle Pasadena, California 91105
top